Härjavõitlus (hispaania keeles: corrida de toros või ka toreo) on Hispaania kultuuri suur osa. See on tuntud ülemaailmselt kui traditsiooniline meelelahutuslik vaatemäng täis adrenaliini ja põnevust. Härjavõitlust ei loeta spordiks kuna seal ei ole elemente millega oleks võimalik võistelda. Selle asemel peetakse seda rituaalseks kultuuriürituseks ja kunstivormiks.
Härjavõitluse ajalugu ulatub kaugele Mesopotaamiasse, kus härgade kummardamine ja ohverdamine oli suureks traditsiooniks. Esimeseks kirja panduks härjavõitluseks võib lugeda Gilgameshi eepost. Selles on kirjas kuidas Gilgamesh ja Enkidu võitlesid ning lõpuks tapsid Taeva Härja. Ka Antiik-Kreekas oli kujutatud maalidel härgasid koos inimestega võitlemas. Tihti seotakse härjavõitlust Roomaga kus toimusid mitmed inimeste ja loomade vahelised üritused. Keiser Claudius, kes keelas gladiaatorite võistlused, tutvustas hispaanlastele selle asemel härjavõistlust. Keskaja Hispaanias oli härjavõitlus väga peen sport ja sellega said tegelda ainult rikkad kellel oli raha oma loomade eest hoolitseda ja neid treenida. Sellel ajal võideldi veel nii, et võitleja oli hobuse seljas ja käes piik. Esimene kes tutvustas härjavõitlust jalgel oli Francisco Romero aastal 1726. Modernse härjavõitluse leiutajaks peetakse Juan Belmontet.
Hispaania stiilises härjavõitluses kolm matador'i (ehk härjavõitlejat) võitlevad kõik kahe härjaga. Need härjad on enamasti umbes neli kuni kuus aastat vanad ja kaaluvad umbes pool tonni. Igal matadore'il on kuus assistenti, kes kõik abistavad või siis lisavad vaatemängule põnevust. Terve võitluse struktuur on väga kindlalt paigas ja käib täpse rituaali järgi. Esimeses osas lastakse härg ringi ja matador seisab talle vastu. Ta blokeerib härja rünnakuid ja proovib aru saada mis moodi loom võitleb. Järmisena siseneb ringi üks assistentidest, kes on hobusel piigiga. Selle assistendi töö on natukene vigastada härga ja anda matador'ile vihjeid selle kohta kumma poolega sellele härjale meeldib rünnata. Kui assistent on oma tööga edukas, hoiab härg oma pead ja sarvi madalamal, mis aitab matador'il võitluse lõpu hetkedes sooritada tapva löögi. Teises võitluse osas aitavad kolm teist assistenti, kes pole hobuse peal, torgata härja õlgadesse igaüks vähemalt kaks banderillas't (teravate okastega pulgad). Need nõrgendavad ja vihastavad härga veelgi rohkem. Viimases, kolmandas osas tuleb matador ringi tagasi punase keebi ja mõõgaga. Populaarne müüt, et punane värv vihastab härga on vale. Härjad on värvipimedad. Matador kasutab oma keepi, et meelitada härga selle poole ja siis tema rünnak vältida. Sellega väsitab ta looma ära. Matador võib demonstreerida oma domineeruvust härja üle lastes tal endast väga lähedalt mööda joosta. Kui ta on saanud härja sobivasse positsiooni, võtab ta oma mõõga ja kui kõik läheb plaani päraselt, ründab looma täpselt südamesse. Väga harva, kui publik või matador arvab, et härg on võidelnud erakordselt vapralt, võib ürituse president anda loomale armu. Sellisel korral võetakse härg ringist ja viiakse tagasi farmi. Enam edasi see härg võitlema ei pea.
Härjavõitlusega saavad alates 1974.aastast Hispaanias tegeleda ka naised. Angela Hernandez võitis sellel aastal Hispaania Ülemkohtus kohtuasja millega eemaldati 1908. aastal paika pandud seadus mis keelas naistel härjavõitlusega tegelemast. Kõige kuulsamaks nais-härjavõitlejaks peetakse Conchita Cintroni.
Nagu ennem mainitud, on härjavõitlus tavaliselt surmav härjale, kuid loomulikult väga ohtlik ka härjavõtlejale endale. Härjad läbistavad mitmeid matador'e iga hooaeg oma sarvedega, harvem juhtub see assistentidega. Tänapäeva arenenud meditsiini juures on surmad haruldased, kuid viimase kolme sajandi jooksul on surnud 534 professionaalset härjavõitlejad. Kõige värskem juhtum on Victor Barrio surm 10.juulil 2016. Seda sama võitlust näidati ka televiisorist otse-eetrist.
Härjavõitlus on põnev ja ohtlik traditsioon. Samas on see ka väga brutaalne ja julm. Härjavõitlus saab pidevat kriitikat meedialt ja loomaõiguste aktivistidelt. Siiski ei paista traditsioonil Hispaanias lõppu kohe kindlasti mitte. Loodan, et saite väikese ülevaate härjavõitlusest Hispaanias.
Kasutatud materjalid: https://en.wikipedia.org/wiki/Bullfighting
https://et.wikipedia.org/wiki/H%C3%A4rjav%C3%B5itlus
No hay comentarios:
Publicar un comentario